W niedzielę Gdynia, biegając, oddała hołd Żołnierzom Wyklętym

Na terenie całego kraju 28 lutego odbyło się aż 180 Biegów Tropem Wilczym, jednym z nich i największym na Pomorzu był bieg w Gdyni. Zawodnicy w samo południe ustawili się na linii startu przy Muzeum Marynarki Wojennej i bulwarem przebiegli 1963 metry – długość dystansu nie była przypadkowa, to odwołanie do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek.

Głównym inicjatorem Biegów Tropem Wilczym była Fundacja Wolność i Demokracja, która już po raz czwarty organizowała to wyjątkowe wydarzenie. Gdynia zgłosiła się do projektu po raz pierwszy, tym większe było zdziwienie organizatorów lokalnych – The North Event, gdy kilka tygodni przed biegiem limit 500 osób został wyczerpany, a skrzynka mailowa wciąż pełna była dodatkowych zapytań. Po skali zainteresowania tematem widać, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest wciąż żywa, a duch patriotyczny zamieszkuje serca wielkiego grona Polaków.

Gdyńska impreza, trzeba przyznać, była wyjątkowa, zadbano bowiem o licznych partnerów i sponsorów. Muzeum Marynarki Wojennej udostępniło miejsce na start i metę i ufundowało wejścia dla wszystkich uczestników imprezy, a IPN z Gdańska podesłał specjalne, atrakcyjne upominki, które znalazły się w pakietach startowych. Niektórzy otrzymali stalowe przypinki, każdy znalazł tam audiobooki, kopie historycznych dokumentów i wiele, wiele innych. Tego typu wydarzenie nie obyłoby się bez udziału Związku Sybiraków, których członkowie sami zazwyczaj zaliczali się do Żołnierzy Wyklętych, pojawił się też Prezes Związku Oficerów Rezerwy RP – Ryszard Woliński i Podpułkownik Związku Piłsudczyków RP – Andrzej Andrzejewski, który w mundurze Piłsudskiego witał biegaczy na mecie i rozdawał medale.


Organizatorzy ustawili również na wielkich stojakach na bulwarze prezentację IPN-u dotyczącą Żołnierzy Wyklętych i na bieżąco informowali o edukacyjnym charakterze imprezy.
Ten bieg odbył się bez pomiaru czasu i rywalizacji, tym razem chodziło o coś więcej, o pamięć i oddanie hołdu bohaterom.


Pozostaje nam tylko cieszyć się z ogromnej frekwencji, biegali bowiem nawet ci, którzy nie załapali się na pakiety startowe, i liczyć na to, że za rok spotkamy się na kolejnej edycji Biegu Tropem Wilczym.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywa się 1 marca, Bieg Tropem Wilczym w tym roku odbył się 28 lutego, w najbliższym weekendowym terminie.